Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonu ile ilgilenen kişiler öncesinde muhakkak bir araştırma yaparlar ve birçok video izlerler. Görsel olarak bir çok şeyi anlasalar da bunun ötesinde, operasyonun hissiyatını anlamak herhalde en çok merak edilen konulardan biridir. Bu yazıda , saç nakli operasyonu yaptırmayı düşünenlerin aklına gelen “operasyon ağrılı mıdır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacak. Ağrısız saç ekimi (acısız saç ekimi, iğnesiz saç ekimi) konusunu daha net anlamak için, öncesinde, ağrının nerede karşımıza çıktığını anlayabilmek adına saç ekimi operasyonunun temellerini bilmek gerekir.

saç ekimi antalya

Saç Ekiminde Anestezi İhtiyacı

FUE saç ekiminde iki temel aşama öncesinde anestezi uygulanması doğal olarak kaçınılmazdır. Burada deri altına enjekte edilecek anestezi etken maddesi sadece o bölgede bir uyuşma yaratarak, yapılacak mikro müdahaleyi mümkün kılacaktır. Anestezinin uygulanma şekli de konforu etkileyeceği açıkça söylenebilir. Bu konuda bahsedilen ağrısız saç ekimi, acısız saç ekimi, iğnesiz saç ekimi gibi ifadeler bu anestezinin nasıl yapıldığını anlatarak operasyonun konforunu tanımlamak isteyen ifadelerdir.

Ağrısız Acısız Saç Ekimi

Acısız, ağrısız saç ekimi denildiğinde anlatılmak istenen, saçların toplanması ve saçların ekilmesi aşamalarındaki lokal anestezide hissedilebilecek iğnenin verdiği ağrı veya acının olmadığı operasyonlardır.

İğneli Enjektörle Yapılan Lokal Anestezi

Saçların toplanması ve kanal açılması aşamalarında normal saç ekimi prosedüründe lokal anestezi uygulanması gerekir ve bu lokal anestezi en ilkel haliyle iğne ile yapılabilir. Bu acıyı da tarif etmek gerekirse bir diş doktorunun yaptığı iğneli anestezi acısının aynısıdır. Yine iğneli anestezide kullanılan iğneler oldukça ince ve deriye en az tahribatı veren iğnelerdir. Lokal anestezinin enjektör iğnesi ile uygulanması, iğne deri altına girdikten sonra yatay bir şekilde ulaşabildiği en uç noktadan geriye doğru yavaşça çekilerek yapılır. Böylece en az iğne deliği ile en geniş yayılma sağlanır. İğneli lokal anestezinin daha gelişmiş ve acı seviyesi azaltılmış olan uygulaması iğnesiz enjektörlerle yapılan anestezi uygulamasıdır. Burada iğne yerine deri üzerindeki çok küçük kılcal açıklıklardan anestezi temel maddesini nüfuz ettirecek basınçla uygulamanın yapılmasıdır. Burada iki tip iğnesiz lokal anestezi enjektöründen bahsedebiliriz: Plastik gövdeli lokal anestezi iğnesi: Basınç daha az saklanacağından etki süresi 1-2 dakikayı bulabilmektedir. Çelik gövdeli lokal anestezi iğnesi: Basınç çok daha fazla olacağından deri altına bir seferde daha fazla etken madde iletebilir. Bunda etki süresini saniyelerle ifade edebiliriz. HCİ operasyonlarında hem plastik gövdeli hem de çelik gövdeli lokal anestezi cihazları kullanmaktadır. Bu uygulamada iğnesiz enjektör deriye çok az temas ettirilir ve serbest bırakıldığında yüksek basınçla serbest kalan etken maddenin deri altına ulaşması sağlanır. Böylece iğnenin batırılması anındaki acı hiç yaşanmamış olur. Bu şekilde yapılan anestezi, çok belirgin oranda ağrı hissinin ortadan kalmasını sağlar.

En Konforlu Anestezi

İğnesiz Anestezi ile Sedasyon Uygulaması Günümüzde en gelişmiş ağrıyı azaltma yöntemi ise çelik iğnesiz enjektör kullanmadan önce sedasyon uygulanmasıdır. Bu uygulama için gerekli olan ise operasyona başlamadan birkaç dakika önce damar yolundan yapılacak sedasyon işlemidir. Sedasyon damar yolundan hastaya ilaç verilmesi suretiyle yapılır. Bu ilaç kişinin yaşına, kilosuna ve kondisyonuna göre anestezi uzmanı doktor tarafından planlanıp yapılmaktadır. Sedasyon uygulaması genel anesteziden ayrılır. Genel anestezide hastada tam bir uyku hali varken sedasyonda sadece rahatlama olur, bilinç açıktır. Uygulamanın herhangi bir risk içermediğini şuradan anlayabilirsiniz: Sedasyon, yeni doğan bebekten ileri yaşta erişkine kadar geniş bir yaş grubundaki kişilere güvenle uygulanmaktadır. Catch Life Hair olarak operasyon olacak hastalara iğnesiz anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bunun yanında ağrı eşiği daha düşük olanlar için görüşme neticesinde sedasyon da uygulanarak operasyon yapılabilmektedir.

Saç Ekiminin Ağrısız Olmasını Sağlayan Diğer Unsurlar

Saçların toplanmasında kullanılan mikro motorun düşük devirde kullanılması. Mikro motor üzerinde kullanılan silindirik iğnelerin, krom ve nikel bakımından zengin nitelikteki, medikal çelikten yapılması. Saçlı deriyi kesen silindirik iğnelerin operasyon esnasında körleşmesine izin verilmeden yenilenmesi. Saç köklerinin ekileceği kanalların açılması için metal slit (çelik uçlar) yerine safir elementinden yapılmış uçların kullanılması. Operasyon ardından ve sonraki gün yapılacak muayenelerde yapılacak bakımların yine sağlık personellerince özenle yapılması operasyonun konforunu etkileyen diğer unsurlardır. CatchLife Hair’de uygulanan; doğal, başarılı ve estetik açıdan tatmin edici sonuçların alındığı ‘Saç Ekimi’ hakkında daha fazla bilgi ve destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Start Your Journey

Fill The Form Below & Get Your "Special Treatment Plan & Quotes"

  NAME

  PHONE

  EMAIL

   

  Hair Transplantation Center Located in Antalya, Turkey

  CatchLife is a brand that has made as mission to host its guests in the best way with its service quality of European standards.
  12+

  Years of Experiences

  4K+

  Happy
  Patients

  7K+

  Hair
  Transplantation