Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonucunda gerçekten doğal görünen saçlara kavuşabilir miyim?

Evet işlemi yapan cerrahın deneyimi, kişinin operasyona olan uygunluğu ve doğru bir planlama ile tamamen doğal görünümlü saçlara ulaşmak mümkündür. Donör ve ekim alanında doğru dağılım yapılan bir saç ekiminde işlem yaptırdığınız kimse tarafından anlaşılmaz.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Günümüzde gelişen anestezik ilaçlar ve uygulama yöntemleri ile ekstrem durumlar olmadıkça saç ekimi sırasında ağrı hissedilmez. Anestezik ilaçların zerk edilmesi sırasında geçici ve kısa süreli ağrılar oluşabilmektedir. Fakat bunların çoğu sadece ilacın zerki anında hissedilen saniyelik ağrılardır. İlacın zerk edilmesinden sonra bölge 5-10 dk içerisinde uyuşur ve operasyon süresince hiç bir ağrı hissedilmez. Ayrıca hastaların psikolojik yönden de ağrı hazırlığının yapılması gerekmektedir. İşlem öncesi yapılacak uygulamaların detaylı anlatılması, aşırı stresli hastaların hekim tarafından stres kontrolünün sözlü ya da medikasyon yardımı ile azaltılması gerekmektedir.

Saç ekimi sonrası normal hayatıma ne kadar sürede dönebilirim?

Kişilerin iyileşme hızı farklı olmakla beraber genelde işlemden sonra 2. ya da 3. günde ilk yıkama yapılır. İlk yıkamadan sonra ekim yapılan ve saç köklerinin alındığı bölgelerde kızarıklık ve kabuklanmalar görülebilir. Bu görüntü insanların dikkatini çekeceğinden kamufle etmeniz gerekebilir. Estetik beklentiler ve aşırı fiziksel aktivitede bulunmamak şartı ile operasyondan sonra normal hayatınıza dönmekte sorun yoktur.

İşlemden sonra kendi saçlarımda dökülme olur mu?

Evet ekim ve alım alanlarında geçici dökülmeler yaşanabilir. Alım ve ekim sırasında sağlıklı saç kökleri ufak hasarlar görebilir. Bu tamamen geçici bir durumdur ve hastaların paniğe kapılmasına yol açar. Fakat genelde bu durum 3 ay içinde normale döner ve ekilen saçlarınızla beraber işlem gören bölgelerinizdeki saçlarınızda normal uzama sürecine geri dönerler.

Saç ekiminden sonra saçlarım ne zaman çıkacak?

Bu konuda 3-6 ay gibi bir genel bir tabir bulunsa da plastik cerrahi dernekleri ve yayınlarında sürecin tamamlanması için 12-15 ay beklenilmesi gerektiği söylenmektedir. Ekilen saçlar ilk zamanlarda cılız, kıvırcık, vücut tüylerine benzer bir yapıda uzayabilirler. Fakat bu görüntü süreç tamamlandığında tamamen kaybolur.

Her saç dökülmesinde saç ekimi mi düşünülmelidir?

Hayır, erken yaşlarda, doğum sonrasında, enfeksiyon ve ağır cerrahiler sonrasında, bazı ilaç kullanımlarına bağlı, bazı endokrin sebeplere bağlı olmak üzere bir çok saç dökülmesi çeşidi vardır. Öncelikle saç dökülmesi çeşidi dermatoloji ya da trikoloji uzman hekimler tarafından bir veya bir kaç test ile belirlenmelidir. Saç dökülmesi kolay medikal tedaviler ile önlenebileceği gibi, karmaşık ve uzun prosedürler uygulanılması gerekebilir. Bu konuda karar vermeden evvel yol haritanızı hekiminizin çizmesi daha doğru olacaktır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı?

Ekim sonrasında herhangi bir enfeksiyon travma endokrin bozukluk ya da kemoterapi gibi tedaviler olmazsa genel olarak ekilen saçlar ön bölgede %85-90 vertex (tepe) bölgesinde %60-70 oranında çıkar.

Saç ekiminden beklenti ne şekilde olmalıdır?

Uzman ellerde doğru yöntemlerle yapılmış bir saç ekimi tamamen kel bir alanda yaşa, cinsiyete, cilt rengine, saç teli kalınığına, donör bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak %50-60 oranında bir sıklaşma vaat eder. Sonuç hakkında gerçekli bilgilendirme yapmak ve hasta beklentilerini anlamak çok önemlidir. Şunu bilmek önemli saç ekimi ile çoğu zaman hiç saç ekilmemiş %100 oranında sık bir saça ulaşmak imkansızdır. Fakat gözümüzün de %60 sıklıkla %100 sıklık arasındaki bir görüntüyü ayırt etme durumu yoktur. FUE saç ekiminde saçların yönünü ve dağılımını iyi ayarlayarak maksimum verim almak hedeflenir. Operasyon sonrasında ensede farkedilmeyecek veya hiç iz kalmaması da hedeflenen konulardan biridir.

Kötü yapılmış saç ekimleri tedavi edilebilir mi?

Diş fırçası şeklinde uzayan ve kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek doğru ellerde ve doğru yöntemler ile büyüktür. Burada hasta hekimin önceki başarısız işlemden dolayı almış olduğu sonuca ortak olabileceğini bilerek gerekli rızayı göstermelidir. Aksi takdirde böyle bir riski etik çalışan hekimler almak istemez.

 

Start Your Journey

Fill The Form Below & Get Your "Special Treatment Plan & Quotes"

  NAME

  PHONE

  EMAIL

   

  Hair Transplantation Center Located in Antalya, Turkey

  CatchLife is a brand that has made as mission to host its guests in the best way with its service quality of European standards.
  12+

  Years of Experiences

  4K+

  Happy
  Patients

  7K+

  Hair
  Transplantation